В нашому суспільстві, на жаль, є люди, обділені долею. Це інваліди.
На сьогоднішній день проблема оптимізації допомоги людям з обмеженими можливостями - є однією з пріоритетних у державній соціальній політиці України. За останні роки було прийнято безліч законодавчих і нормативних документів, які значною мірою наблизили соціальну політику України в питаннях надання допомоги і реабілітації, реадаптації і ресоціалізації інвалідів до світових стандартів.
Більш ніж 7 років реалізується в державі Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань».
Здійснювані Фондом функції соціального захисту потерпілих на виробництві поділяються на дві групи: такі, що пов’язані з медичною, професійною та соціальною реабілітацією, та такі, що пов’язані з проведенням страхових виплат потерпілим або особам, які мають на це право.
Саме проблемами потерпілих та інвалідів внаслідок трудового каліцтва та професійного захворювання, яких в Харківській області 9078 чоловік, із них 4545 інвалідів, опікується управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Харківській області та його робочі органи.
На сьогоднішній день Фонд надає 16 видів медико-соціальних послуг (лікування потерпілих, забезпечення протезно-ортопедичними виробами, санаторно-курортними путівками, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, слуховими апаратами, очним протезуванням, протезуванням зубів, забезпечення доглядів (спеціальний медичний, постійний сторонній, побутове обслуговування), витрати на додаткове харчування, компенсаційні виплати на бензин, ремонт, технічне та транспортне обслуговування інвалідів, компенсація вартості придбання автомобілів тощо) та 8 видів страхових виплат потерпілим та членам їх сімей (допомога в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, одноразова допомога в зв’язку з втратою годувальника або в разі часткової чи повної втрати працездатності, щомісячні страхові виплати, що компенсують відповідну частину втраченого заробітку, щомісячні страхові виплати особам, які мають на це право, витрати на поховання, виплати при тимчасовому переведенні потерпілого на легшу роботу).
Саме про функції, пов’язані з медичною, професійною та соціальною реабілітацією інвалідів піде мова. Організація допомоги людям з обмеженими можливостями є складною і трудомісткою.
Медична реабілітація є підготовчим періодом до проведення професійної реабілітації потерпілого, а професійна реабілітація, в свою чергу, перехідним етапом до вищої форми реабілітації — соціальної.
Згідно із Законом України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» і постановами Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної типової програми реабілітації інвалідів», «Про затвердження Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда» і «Про затвердження порядку заповнення індивідуальної програми реабілітації інваліда, дитини-інваліда» до переліку послуг, що надаються інвалідам у обов'язковому порядку, включається психологічна діагностика, консультування, патронаж і корекція, а потім визначається порядок організації і надання психологічної допомоги інвалідам. Відповідно до Концепції основних засад забезпечення лікувально-профілактичною допомогою та реабілітацією осіб, інвалідизація яких пов’язана з професійною діяльністю, лікування та реабілітація інвалідів - є прерогативою Фонду.
Особливе місце в реабілітаційній системі займають лікувально-профілактичні заклади, специфікою яких є лікування, медична реабілітація, надання оздоровчих та профілактичних послуг з урахуванням виникнення та перебігу професійних захворювань.
Тобто, Фонду доцільно створювати реабілітаційні центри, залучати психологів до реабілітаційного процесу, в яких застосовувались б сучасні стандарти та засоби профілактики, діагностики, лікування професійних захворювань та подолання наслідків травматизму. А після проходження лікування в таких реабілітаційних центрах, направляти потерпілих для проходження чергового огляду на МСЄК.
Найважливішим критерієм успішної адаптації інвалідів залишається їх раціональне працевлаштування, як одна із складових повноцінної реабілітації.
Для покращення адаптації інвалідів складається індивідуальна програма реабілітації, але вона має рекомендаційний характер. Інвалід має право відмовитися від будь-якого виду, форми та обсягу реабілітаційних заходів, передбачених його індивідуальною програмою реабілітації, або від усієї програми в цілому та самостійно вирішувати питання про вибір та забезпечення конкретними засобами чи послугами реабілітації.
У м. Харків, при обласній державній адміністрації, працює Реабілітаційна Рада з питань реабілітації хворих та інвалідів, в діяльності якої участь приймають спеціалісти робочих органів Фонду, що дає можливість застосовувати усі види реабілітаційних процесів для подальшої реабілітації потерпілих в умовах сучасного життя. До роботи Ради залучаються представники місцевих органів соціального захисту населення, державної служби зайнятості та підприємств. Саме від співпраці цих установ залежить рівень та обсяги надання послуг із соціальної реабілітації та допомоги потерпілим на виробництві.
Якість надання медико-соціальних послуг потерпілим, а також гарантія їхнього гідного рівня життя залежить від правильно обраних методик та стратегій їх реабілітації, рівня соціальної активності потерпілого та його готовності до адаптації.
Источник: http://fsnv.org.ua/ |