Територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Львівській області підготовлені і направлені до обласної прокуратури матеріали про кричущі порушення правил безпеки з боку керівництва шахти «Степова» ДП «Львіввугілля».
Червоноградська державна гірничотехнічна інспекція Львівського територіального управління Держгірпромнагляду позапланово перевірила стан охорони праці і промислової безпеки на ВП «Шахта«Степова» ДП «Львіввугілля». В перевірці взяли участь представники Мінвуглепрому, науково-дослідного інституту МакНДІ, Комітету Держгірпромнагляду України, територіальних управлінь Держгірпромнагляду України по Львівській, Донецькій та Луганської областях, Львівсько-Волинського ВГРЗ та фахівці вугледобувних підприємств Мінвуглепрому.
Контролем були охоплені всі гірничі виробки центрального блоку шахтного поля пласта n7н «Сокальський» (зокрема лави №115 і №116, підготовчі вибої 119 і 118 конвеєрних штреків, виробки дільниці конвеєрного транспорту). Також була перевірена технічна документація дільниці вентиляції і техніки безпеки (ВТБ), план ліквідації аварій і протипожежний захист шахти.
Всього було проведено 6 маршрутних обстежень, під час яких виявлено 121 порушення правил безпеки та інших нормативно-правових актів охорони праці і промислової безпеки.
В результаті перевірки три рази зупинялося ведення робіт на окремих виробничих об’єктах шахти, 9 посадових осіб було притягнуто до відповідальності, в т.ч. до адміністративної відповідальності - чотири посадових особи шахти.
Основними порушеннями, виявленими під час перевірки, були:
- перевищення допустимої концентрації газу метану на 118 бортовому та 119 конвеєрному штреках (місцеві скупчення на ділянках виробок довжиною відповідно 160 метрів і 810метрів становлять понад 5%);
- порушення паспорту кріплення і вибухобезпеки обладнання на 118 бортовому та 119 конвеєрному штреках;
- тиск води в пожежно-зрошувальному трубопроводі на 118 бортовому і 116 бортовому штреках не відповідає мінімально-допустимій нормі;
- через відсутність на шахті відповідного обладнання не ведеться контроль стану пожежно-зрошувального трубопроводу;
- шахта не забезпечена вогнегасниками в кількості 99 штук, не виконуються в повному обсязі заходи з протипожежного захисту.
- не проведена перевірка стійкості провітрювання на 118 бортовому штреку;
- технічний стан конвеєра 1Л-1000 на головному західному конвеєрному квершлагу не забезпечує безпечну його експлуатацію;
- на стрічкових конвеєрах головного західного конвеєрного квершлагу та 116 бортового штреку установки автоматичного пожежегасіння знаходяться в несправному стані;
- не працездатне механічне блокування одночасного відкривання дверей вентиляційних шлюзів на головному західному відкотному квершлагу і заїзді на 116 бортовий штрек, що становить загрозу порушення системи вентиляції цілого блоку шахти;
- результати контрольних замірів кількості повітря для провітрювання гірничих виробок суттєво різняться від аналогічних замірів, проведених працівниками шахти;
- гірничими майстрами не проводяться заміри газу метану в гірничих виробках згідно з нормативною періодичністю замірів;
- несправний прилад автоматичного газового контролю на виїмковому комбайні РКУ-10 в лаві №115.
- кріплення сполучень лави №115 з виїмковими штреками виконане з порушеннями паспорту кріплення.
Окремі працівники шахти при контрольному їх опитуванні членами комісії показали незадовільні знання технології ведення робіт та правилами користування засобами первинного пожежегасіння.
Під час перевірки 119 конвеєрного штреку було виявлене навмисне втручання в заводську конструкцію приладів ШІ-11 з боку працівників шахти з метою фальсифікації показників цих приладів під час замірів концентрації газу метану в шахтній атмосфері. Перед спуском в шахту членам комісії Петрову О.М., Пастухову Є.М. та інспекторові Розалюку В.Т. були видані прилади ШІ-11, в яких отвори трубок телескопічної антени були перекриті сторонніми предметами, через що унеможливлювався відбір проб повітря під покрівлею гірничої виробки, де зосереджується завдяки своїм фізичним властивостям в вибухонебезпечних концентраціях газ метан.
Так, наприклад, фальсифікований показник вмісту метану складав 0,8% метану (тобто в межах норми – до 2,0%), а показник контрольного аналогічного приладу дорівнював більше 5,0%, що є в кілька разів вище допустимої норми і є реальною загрозою життю всіх працюючих в шахті людей.
На даний час роботи по проведенню 118 бортового та 119 конвеєрного штреків, а також експлуатація стрічкового конвеєра 1Л-1000 - не відновлені.
Територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Львівській області підготовлені і направлені до обласної прокуратури матеріали про кричущі порушення правил безпеки з боку керівництва шахти «Степова» ДП «Львіввугілля».
Порушення були виявлені під час роботи комісії, до складу якої увійшли фахівці Донецького та Луганського гірничих округів за участі фахівців МакНДІ, двох заступників генеральних директорів державних підприємств. Зокрема, контролювався стан безпеки підготовчого вибою 119-го конвеєрного штреку.
Комісією виявлені грубі порушення пилогазового режиму шахти (понад 6 відсотків метан,у або так звана «біла шкала» датчика), незадовільне знання технології відкатки виконуючого обов’язки начальника дільниці підготовчих робіт тощо.
Крім того, під час спуску в шахту членам комісії Петрову О.М., Пастухову Є.М., інспектору Розалюку В.Т. з метою спотворення результатів вимірів газу метану було видано прилади для виміру концентрації метану із зміненою заводською конструкцією телескопічної антени. Отвори трубок через які здійснюється забір повітря було навмисно перекрито сторонніми предметами.
Довідково:
2 квітня на шахті «Степова» ДП «Львіввугілля» через спалах метану внаслідок недостатнього провітрювання сталася пожежа. 14 квітня 5 керівників цього ж підприємства підприємства та служби ДВГРС, які є керівниками з ліквідації цієї аварії, в порушення всіх вимог Правил безпеки та Статуту служби вночі проникли в заізольовані виробки аварійної дільниці з непридатною для дихання атмосферою та отримали важке отруєння чадним газом.
Рішенням колегії Держгірпромнагляду, на підставі матеріалів спеціального розслідування, запропоновано Мінвуглепрому розглянути доцільність перебування на займаній посаді директора шахти «Степова» ДП «Львіввугілля» Кіха Я.В. та головного інженера шахти Шаварського Я.Т., а також командира Львівсько-Волинського ВГРЗ Перехреста Ю.М.
|